אהבה או התאהבות, מה ההבדל?

התאהבות מאפיינת הכרויות והתחלות של קשרים חדשים, בזמן שהתחושה המרוממת של התאהבות לא תמיד תואמת את המציאות. נראה כי קיים הבדל ברור בין התאהבות לבין לאהוב. אז מה בכל זאת ההבדל?

מאת לילה נדב
להתאהב או לאהוב, מה ההבדל?

 

לא אחת אנחנו שומעים מפי ידידים, קרובים, או חברים וחברות, את הבשורה המשמחת:  "סוף סוף התאהבתי ! ". לפעמים  אל הבשורה הזאת מצטרפת גם ההכרזה הפסקנית: "זוהי אהבת חיי ! ".
 
במציאות היום-יומית, כפי שמסתבר, רבים מאתנו, בעיקר בשלבי הכרויות ראשונים, לא מבחינים במידת הצורך בשוני שבין "להתאהב" או "לאהוב", שני מצבים אפשריים, שמצד אחד יש ביניהם מכנה המשותף, אך באותה מידה גם הבדל רב. 
 
חלק גדול מאיתנו, אם כי לא כולנו, התאהבנו לפחות פעם אחת בחיינו. בין אם יצא שהכרנו מישהו באתר הכרויות או במקום אחר, ההתרגשות שליוותה אותנו בכל פעם היתה בלתי ניתנת לשליטה, ועמה גם עלו חלומותינו וציפיותינו לעתיד לבוא. במילים אחרות, משהו חדש נעור בנו והסיט חלק ניכר ממחשבותינו אל "החצי השני". היתה זאת הרגשה מרוממת, שנתנה לנו לחוש כמי שמרחפים ברקיע השביעי.
 
למרבה הצער, במקרים לא מעטים, התחושות הנפלאות הללו, שמאפיינות בעיקר את שלב ההכרות הראשונית, עלולות עם הזמן להצטנן ולגווע, בעיקר בשל עלייה אפשרית של רף הספקות באשר למידת ההתאמה של הגבר או האשה שהכרנו והתאהבנו בהם. ספקות מעין אלה עלולים גם להניב תסכולים ואכזבות, אשר בסופו של דבר גם יכולים לגדוע את הריגושים שפיעמו בליבנו בשלבי ההכרות הראשוניים, כמו גם בראשית הזוגיות שהתפתחה מתוכם.
 

תכונות קיימות או ווירטואליות?

במילים אחרות, כאשר אנו מתאהבים בבן או בת זוג, אנו לא אחת  משלימים בתקוותינו ובדמיוננו את שאר התכונות שהיינו רוצים למצוא אצל בן או בת הזוג. באופן מעשי, אנו יוצרים בעיני רוחנו דמות ווירטואלית, שמבוססת על מספר תכונות שנשאו חן בעינינו, אך לא רואים את המכלול הגדול והרחב של התכונות אשר מאפיינות את נשוא התאהבותנו. בין אלה עלולות, מן הסתם, גם להימצא תכונות שבכוחן להפריע לנו בעתיד לבוא.
 
חיזוק למצב מעין זה יכול להתפתח מתוך הרצון העז, שקיים בקרב רבים מאתנו, להיות ביחד עם בן/בת זוג כלבבנו (להבדיל מן הבדידות שהיתה מנת חלקנו קודם לכן), ולשנות באחת את הוויית חיינו, מה שעלול במידה מסוימת לעמעם את יכולתנו לראות את המציאות  בעיניים פקוחות וערנויות.
 

פרוד או מיסוד האהבה

זאת ועוד, ככול ששלב ההתאהבות מתארך, כך גם הולכים ונוצרים במערכת היחסים שני מצבים מנוגדים זה לזה.
 
האחד, כפי שהוזכר קודם, מתמצה בכך שלאחד או לשני בני הזוג מתברר ש"לחצי השני" יש תכונות מסוימות שלא אובחנו קודם לכן, בהן תכונות שלא לרוחם, מה שעלול לגרום במוקדם או במאוחר לפרוד ביניהם ולהפסקת הקשר החם והמרגש שהיה ביניהם.
 
האפשרות השנייה, שהיא בהחלט משמחת ורצויה, מוצאת את ביטויה בכך שבין שני בני הזוג, הגבר והאישה, נוצרה במרוצת הזמן מערכת יחסים עמוקה ורצויה, שהחליפה את ההתאהבות במסד יציב, חברי וחיוני לקיומה של אהבה טובה, מפרה ופורייה.

למה לחכות? הירשמו לאתר הכרויות חינם ללא דמי מנוי