הכרויות חדשות. כך תתמודדו עם מטענים מהעבר

מאת צוות דייטבר
הכרויות חדשות. כך תתמודדו עם מטענים מהעבר

מהם מטענים מהעבר?
ודאי שמעתם כבר את הביטוי הזה, אולי אמרתם אותו לעצמכם במהלך הכרויות: "הוא/היא, סוחב/ת מטענים מהעבר", יכול להיות אפילו שהרגשתם בעצמכם את ההשפעה של מטענים שלכם על קשרים. מומחים לענייני הכרויות וזוגיות טוענים כי המטענים מהעבר הם "משקעים משנים קודמות, המשפיעים עלינו גם בהווה". ניתן להגדיר את המטענים מהעבר כזיכרונות לא נעימים אשר ממשיכים להשפיע באופן שלילי על היכולת שלנו ליצור קשרים חדשים באמצעות הכרויות ועל מערכות היחסים עצמן.

החדשות הטובות הן שניתן להתנער ממשקעי העבר, ומרגע שתשתחררו תהיו פתוחים לחוות אנטימיות גדולה יותר בקשרים שלכם.

 

5 צעדים לשחרור ממטעני העבר
את מהטענים מהעבר, המפריעים לכם במהלך הכרויות בהווה, תוכלו לנער מעצמכם, באמצעות חמישה צעדים פשוטים.


1. שאלו את עצמכם כמה שאלות
בשלב הראשון עליכם לברר מה מכיל המטען שלכם. במילים אחרות: עליכם לזהות את הבעיות העיקריות. העלאת זיכרונות כואבים מהעבר עלולה להיות לא נעימה, לכן קחו את הזמן ונסו להעריך את המצב הרגשי שלכם לעומק ובכנות. דרך פשוטה שתעשור לכם לזהות את מטעני העבר שלכם, היא לענות בכנות על מספר שאלות כמו: באיזו סביבה גדלתם? איזו ילדות הייתה לכם? איך התנהגו ההורים שלכם? ועוד.

 

2. כתבו את הכוונות שלכם
לאחר שזיהיתם ממה מורכב המטען שלכם, השלב הבא הוא לכתוב מאילו חלקים שלו אתם מעוניינים להיפטר. הדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא במבנה הבא: "אני מאוד רוצה לפעול בדרך א', כי כך ארוויח את: ב', ו- ג'. לדוגמא: 'אני רוצה (א') לסלוח לאקס שלי שפגע באמון שלי, כי (ב') כך לא אצטרך להמשיך לגרור איתי את סימני הפגיעה, (ג') אפסיק לחשוש שגם בן הזוג הבא שלי יפגע באמון בנינו.'

 

3. הבינו את המקור
השלב הבא הוא לנסות לברר מדוע האנשים המעורבים בזיכרונות שלכם, התנהגו אליכם כפי שהתנהגו. גם זהו אינו שלב קל, אבל הוא יסייע לכם להבין את המקור למטעני העבר שלכם.  הבנת המקור תסייע לכם להבין כי אתם יכולים להמשיך להתקדם אל עבר הכרויות חדשות ומערכות יחסים חדשות.

 

4. התנערו מהמטענים הישנים
התנערות מהמטענים הישנים היא כמו השלת העור. אתם תתחילו להתייחס אל הזיכרונות הכואבים כאל נחלת העבר ולהתנחם בכך ש: 'מה שהיה היה'. תוכלו להתחיל להתמקד בצדדים הטובים שבכם ולשנות את תפיסת המציאות שלכם, בדרך שתאפשר לכם לא לחשוש ממערכות יחסים חדשות או הכרויות עם אנשים חדשים.

 

5. צעדו בתקווה לעבר ההווה
זהו השלב המהנה מכולם. הידיעה כי החיים שלכם יהיו טובים יותר בגלל שבחרתם להיפטר ממטעני העבר, תחזיר אתכם למחשבה אופטימית ומרוכזת לגבי ההווה והעתיד שלכם. שחררתם את עצמכם מהתפיסה כי אין הבדל בין הכרויות ומערכות יחסים מהעבר לבין הכרויות ומערכות יחסים שיהיו לכם בעתיד. יש כמובן סיכון בנקיטת גישה שונה למערכות יחסים, או הכרויות חדשות, אבל זהו ללא ספק סיכון שכדאי לקחת.