אתרי הכרויות - למה קשה לנו להכיר בני זוג מתאימים?

מדוע כל כך קשה למצוא בני זוג? בו בזמן שהמעגלים החברתיים שלנו הולכים ומצטמצמים, נפתחות בפנינו הזדמנויות רבות ומגוונות באתרי הכרויות.

מאת לילה נדב
אז למה קשה לנו למצוא בני זוג מתאימים?
כולנו חיים הלכה למעשה בתוך מעגלים חברתיים כאלה ואחרים, אשר לתוכם "התברגנו" במהלך חיינו, לטוב או לרע.
 
חלק מהמעגלים הללו פותחים בפנינו אפשרויות נרחבות להכרת בני זוג פוטנציאליים, שעמם נוכל ליצור, במועד זה או אחר, מערכת זוגיות טובה, בריאה ומספקת.
 
לצד מעגלים אלה קיימים גם לא מעט מעגלים חברתיים קטנים, שמתאפיינים במעוט הגברים והנשים שקשורים אליהם. מעגלים אלה, למרבה הצער, מצרים את צעדינו, סוגרים עלינו, ולא אחת גם מגבילים את יכולתנו לצאת מן הבדידות, שבה אנו נתונים מעת לעת, כדי לפרוץ אל מרחבים חדשים ולהכיר בני זוג שיענו על ציפיותינו ותקוותינו - להקים בית חם כלבבינו, עם כל המשתמע מכך.
 
בעיית המעגלים החברתיים משפיעה על גברים ונשים בכל הגילאים, ולא רק על הבוגרים והמבוגרים שבינו, אלא אפילו על בני 15 ואילך, שמשתייכים למעגלי הכרויות מצומצמים עד מאוד, שמושתתים על ההוויה בגני הילדים, בכיתות בתי הספר היסודיים והתיכוניים, בתנועות הנוער וכן בהשתתפויות פעילות במקהלות, בקבוצות ספורט, בחוגי העשרה ותחביבים, וכיו"ב. 

הסיכויים למצוא בן או בת זוג

המעגלים החברתיים מתרחבים עד בלי הכר במסגרות השירות הצבאי בצה"ל, כמו גם  באוניברסיטאות, במכללות, בקורסי לימוד מקצועיים (שמיועדים לשני המינים), בטיולים מאורגנים בארץ ובחו"ל, ואפילו אגב נסיעה ברכבות או אוטובוסים. במילים אחרות: בנסיבות שונות ומגוונות, שאנו מצויים בהן, או שאנו משתלבים בהן. כך הם פני הדברים גם במקומות עבודה, בחברות גדולות שמעסיקות אלפי עובדים, אם זה בתפקידי ניהול, ייצור או בשירותים שהחברה מספקת ללקוחותיה או לציבור הרחב.
 
מטבע הדברים, במסגרות מעין אלו, שהן מעין צמתי הכרויות לאלפי פנויים ופנויות, מתנהלת דינמיקה קבוצתית בלתי פוסקת, אשר יוצרת תשתית רחבה להיווצרות מתמדת של מעגלים חברתיים חדשים, עם כל המשתמע מהם, לקידום הכרויות לרוב.
 
זאת ועוד, ההתחככות האדירה שמתרחשת בין שני המינים - בתוך המסגרות הגדולות הללו -  לא מגבילה ואף לא מונעת מאף גבר או אישה, להשתלב בו זמנית גם במעגלים חברתיים נוספים.
 
זוהי מציאות מכוננת ממדרגה ראשונה, שבכוחה לגשר וליצור יחסי רעות, חברות וכמובן זוגיות, בין חיילים וחיילות (בשירות הסדיר, במילואים ובצבא הקבע), כמו גם בין סטודנטים וסטודנטיות מגילאים שונים, מארצות מוצא ותרבויות שונות, ולבטח גם בקרב אלפי עובדים שמועסקים תחת קורת גג אחת.
 
למעשה, ככל שהמפגשים האישיים הללו, בתוך המסגרות הרחבות או המצומצמות הם תנודתיים, דינמיים ומשמעותיים יותר (ולא סטטיים), הסיכוי למצוא בתוכם בן או בת זוג, הם גבוהים יותר. בשל כך, למשל, בצבא סיכויים אלה הם כנראה הכי גבוהים, בעוד שבאוניברסיטאות, ועוד פחות מכך בחברות עם אלפי עובדים, עוצמת הסיכויים נמוכה יותר, שכן מידת החיכוך האישי, שמתאפיין בהם היא באופן יחסי נמוך יותר. 

הפוטנציאל של אתרי הכרויות - למציאת אהבה וזוגיות

במציאות חיינו, כפי שכולנו מכירים אותה, לא כל הפנויים והפנויות משתתפים בממסכת ובהוויה שנרקמת בתוך המעגלים החברתיים השונים, בין שהם רחבים או מצומצמים, ואחוז לא מבוטל חי בבדידות כזו או אחרת, שקשה לצאת ממנה, משמע להכיר בני זוג פוטנציאליים לעתיד.
 
בשל עובדה זאת, נכון יהיה לומר, שאתרי הכרויות רבים בארץ ובעולם, אליהם נוספו בשנים האחרונות גם הרשתות החברתיות, משלימים את התמונה. אתרים אלה, שנוצרו מתוך צורך ממשי של רבים, פותחים בפנינו, ואני מתייחס אל שני המינים, פתח רחב מאוד לשבירת המעגל החברתי המצומצם שחלקנו חיים בתוכו, מעגל שלא אחת גם "נועל" אותנו בד’ אמות ביתנו, עם תסכולים, האשמות אישיות לרוב, וגרוע מכל עם תחושה של אין מוצא.
 
מבחינה זאת, אתרי הכרויות רבים נותנים לנו לנסות את מזלנו בקרב אלפי בני זוג פוטנציאליים, שמחפשים בדיוק כמונו - חום וכמובן אהבה. העובדה שבאתרים אלה אפשר לשמור על האנונימיות של הגולשים, עוזרת ומקלה עד מאוד בפתיחת הצעד הראשון, היינו פנייה אל בן או בת זוג (אנונימיים כמונו), שגילם, מצבם המשפחתי ומקום מגוריהם (וכן פרטים נוספים) מעוררים בנו את הסקרנות והתחושה שזאת אולי הכתובת הנכונה לבחון אותה מקרוב, בתקווה שאולי עלה בידנו להגיע אל בן / בת זוג כלבבנו.
 
זהו, כמובן, רק הצעד הראשון במסכת רוויה בהפתעות - חיוביות או שליליות - בדרך אל המנוחה והנחלה. ללא מיגוון של הזדמנויות מעין אלה, אשר אתרי ההכרויות פותחים בפנינו, ספק אם היינו נחשפים אליהן בדרך אחרת,
 
אומרים ובצדק, ש"לכל סיר יש את המכסה שלו". כדי למצוא את הסיר או את המכסה המתאים, צריך לצאת מהשגרה, להעיז ולקוות, כי במרוצת הזמן גם נמצא את מבוקשנו.
 
אלו לא דברים בעלמא. זוהי מציאות שמתבססת על ניסיונות רבים שהסתיימו מתחת לחופה.