אתיקה של הכרויות ברשת

מאת צוות דייטבר
אתיקה של הכרויות ברשת

ברגע בו מופיעה טכנולוגיה חדשה, צומחת סביבה אתיקה  חדשה, כללי התנהגות שמתאימים לה. לוקח לאנשים מעט מאוד זמן לנסח את כללי השימוש הבלתי כתובים לכלים טכנולוגיים חדשים לדוגמא, בדרך כלשהי הוחלט במשך הזמן כי 'הלו', היא התגובה הסטנדרטית לשיחת טלפון נכנסת. בימים הראשונים של האימייל, הוחלט כי שימוש באותיות גדולות באנגלית שוות ערך לצעקות. תקשורת עם אנשים זרים לחלוטין באתרי הכרויות, היא זירה חדשה יחסית שבה צריך להגדיר את כללי הנימוס. אם אתם גולשים באתרי הכרויות, ודאי גם לכם לא יזיק לרענן את הזיכרון שלכם בכמה כללי אתיקה חיוניים. כללים שיסייעו לכם ליצור תקשורת טובה יותר.

הגדירו את הכללים מראש- זה יהיה נבון מאוד מצדכם, לקבוע את כללי השיחה הבסיסיים, כבר בתחילתה של התקשורת ביניכם. אתם יכולים להחליט כמה הודעות תשלחו בשבוע. אתם יכולים להבטיח לצד השני כי תודיעו לו במידה ולא תוכלו לענות להודעות במשך מספר ימים. יצירה של מבנה, תאפשר לכם תקשורת נוחה ויעילה, בלי הפתעות.

בתחילת הקשר, הקפידו על הודעות קצרות -  אנחנו יודעים כי לאחר כחמישה סבבים של הודעות באתרי הכרויות, יהיו המון שאלות שתרצו לשאול את הצד השני. רצוי מאוד שתפזרו את השאלות הללו על פני מספר רב של התקשרויות, במקום להפוך אותן לשאלון ארוך ומלחיץ. אל תשכחו כי יש סיכוי כי האדם בצד השני משוחח גם עם אחרים, בתוספת למטלות היומיומיות שלו, ושיהיה לו קשה לענות להודעה בת 2000 מילים, עמוסה בשאלות אישיות.

תקשורת פתוחה צריכה להיות הדדית – ודאו כי התקשורת היא דו צדדית. למרות שאתם יכולים לכתוב מספר בלתי מוגבל של הודעות, אל תשלחו אף פעם יותר משתי הודעות רצוף ללא תגובה. כל הודעה שתשלחו אומרת המון על האופי שלכם. רושם רע במיוחד שאתם עלולים ליצור אצל אלה שאתם שולחים להם הודעות ללא תגובה מצידם הוא שאתם רודפים אחריהם נואשות בלי להתחשב ברמת העניין שלהם בכם.  

כתבו בדיוק כמו שהייתם מדברים – כאשר משתמשים בדואר אלקטרוני או בצ'ט באתר הכרויות, קל מאוד לומר דברים שלעולם לא תגידו לאותו אדם בפניו. חשוב מאוד שתשאלו את כל השאלות שמעניינות אתכם, אבל ודאו היטב כי אתם עושים זאת בשפה נאותה שמכבדת את האדם בצד השני.

אל תחלקו מידע אישי לפני שתהיו מוכנים לכך – אתרי הכרויות רבים מאפשרים לגולשים להישאר אנונימיים במהלך יצירת קשר. עבור אנשים רבים זוהי הדרך הטובה ביותר לקבוע האם הם מעוניינים להתקדם הלאה. מסירה של מידע אישי כמו כתובת מייל, מספר טלפון, כתובת או שם אמיתי, תגרום להסרה של מעטה האנונימיות. אם אתם גולשים באתרי הכרויות, אתם רוצים, מן הסתם להעביר את התקשורות הוירטואליות שלכם לעולם האמיתי. עשו זאת בזמן שמתאים לכם ואל תתנו לאף אחד ללחוץ עליכם בנושא.